Politiet opfordrer folk i Skals til at være opmærksomme, efter at flere husstande mandag og tirsdag er blevet opsøgt af en yngre, engelsktalende mand.
En kvinde midt i halvtredserne fik sig en slem forskrækkelse, da hun lå på sofaen i sin stue på Fælledvej og så fjernsyn ved 21.45-tiden i aftes.
En 85-årig kvinde, som bor i en plejebolig i Klosterhaven, vågnede ved 01.15-tiden i nat ved, at en mand pressede hende ned mod madrassen og med en stemme, som kvinden karakteriserer som gebrokkent dansk, forlangte koden til en pengeboks udleveret.
Tre litauiske mænd forklarede ikke helt enslydende i retten, og så blev de fængslet for indbrud og forsøg på tyveri af diesel.
Den 39-årige Kristian Heilmann blev i weekenden kortvarigt afhørt af politiet. Han er stadig så dårlig at en fremstilling i retten har lange udsigter.
Niels Hausgaard-showet i Tinghallen i aftes fik en dramatisk afslutning og sluttede før tid. En gæst fik hjerteproblemer, og Tinghallens hjertestarter kom i brug.
En politipatrulje fattede mistanke og ville gerne vide, hvad en bil på litauiske nummerplader havde at lave på Læsøvej i industrikvarteret ved halvtre-tiden i nat.
Hvis man ser en blå Ford Galaxi med »Guldbageren« skrevet på siderne, ikke mindst hvis bilen ser ud til at være lidt på afveje, så vil bageren på Kold...
Hvad der fra begyndelsen var det mest forventelige, blev bekræftet ved en obduktion på retmedicinsk instritut ved Århus Kommunehospital i går. Den omkomne i branden på Tange Søvej 20, var husets ejer og eneste beboer, Ib Fisker Pedersen.
Det kunne være endt grueligt galt, da føreren af en bil med fire unge mennesker blev overrasket over isglat vejbane på Nybrovej fredag morgen kort før...
Kristian Heilmann, som formodes at være den person, der knivdræbte pædagogen Judy Meiniche Simonsen fra bostedet Blåkærgård, er overført til Regionshospitalet Viborg efter sin operation. Her holder politiet vagt.
Det var formentlig en brand udviklet i en af bilerne i carporten, der natten til sønd...
Politiet sætter liden til retsmedicinerne i forbindelse med dødsbrand. Huset skal ogs...
Kort før klokken tre i nat ringede beboere på Vestre Skivevej til politiet og fortalt...
Nogle indbrudstyve var tirsdag aften tidligt på arbejde, måske i forventning om at be...
Hvad skal vi gå efter, når vi vælger parterapeut. Kan du give os nogle råd?
Hvad gør du, når alting brænder på i dit parforhold?
24-årig mand fra Viborg må til lommerne for ulovlig import af motorcykel. Det gav en bøde på 25.000 kroner.
Voldsom brand på Tange Søvej i Tange krævede tirsdag eftermiddag et dødsoffer, politiet formoder der er tale om husets beboer.
Efter at have købt ind efterlod en 54-årig kvinde fra Stoholm ved 14.30-tiden mandag en indkøbspose med varer og sin pung på cyklen for at kigge ind h...
Et sæt blodigt tøj, som angiveligt tilhører den drabssigtede Kristian Heilmann, er tilsyneladende dukket op i Aarhus.
En 28-årig mand fra Skive så sig lørdag aften ved 20-tiden nødsaget til at køre ud på...
Blåkærgårdsagen. Pensioneret psykiatrioverlæge retter voldsom kritik mod ledelsen på ...
Ifølge enkemnaden var den dræbte Judy Meiniche Simonsen flere gange blevet truet af d...
Brand i biler bredte sig fra carport til hus, som blev svært skadet. Også nabohus var...
Kirsten & Marie er navnet på to 19-årige tvillinger fra Viborg, som snart er klar med...
Her til aften har Midt- og Vestjyllands Politi efter aftale med de nærmeste pårørende frigivet navnet på den pædagog, som blev fundet dræbt ved ishuset i Dollerup bakker i formiddags
Den mand, der i morges blev fundet stærkt nedkølet i den nord-vestlige del af byen, ser ud til at overleve, det fortæller vagthavende ved Midt- og Vestjyllands politi.
En 22-årig mand fra Viborg forsøgte lidt i desperation at »gemme sig« blandt et par kammerater på bagsædet, da politiet en nat i april sidste år var ved at afsløre ham i spirituskørsel på P. Andersens Vej i Ørum.
Når man skal møde i Vestre Landsret i en ankesag om kørsel uden kørekort, så er det knap så intelligent at køre selv til retten. Især når man bliver spottet bag bilens rat af anklageren i sagen.
Onsdag kort før klokken 18 kom en 29-årig mand på Finderupvej alvorligt til skade, da...
En lavthængende sol var tirsdag kort efter klokken 16 medvirkende til, at der skete e...
Kort efter klokken 11 tirsdag måtte Viborg Brandvæsen rykke ud til en brandalarm fra ...
Tirsdag i aftentimerne, mens beboerne var væk mellem klokken 19.30 og 22.30, blev der...
Upload et billede, et dokument eller et videoklip:
Den danske trio imponerer på debut-EP’en Furry Skin.
De svenske søstre Klara og Johanne er tilbage med et album, der endelig forløser deres enorme potentiale
Brooklyn duo er tilbage med mere støjpop på et album, der også giver plads til melodiske åndehuller.
Århusianske Machine, dear - bestående af Frans Galschiøtt Quaade og Anders Søndergaard - tager på dette debut(mini)album fat på klassikeren; forholdet mellem teknologien og mennesket.
Guitaristen Manoj Ramdas har de senere år gjort sig stærkt bemærket som en nyskabende skikkelse på den danske rockscene.
Filmen om Hvidsten Gruppen er lige på trapperne i landets biografer. Se billeder fra gallapremieren her.
Facebooks retningslinjer for billeder er blevet lækket.
Tre-cylindret benziner går over 20 km/l.
Heron Island er et fantastisk sted at opleve The Great Barrier Reef, for du bor bogstaveligt talt ovenpå det.
Så er årets modeuge i London skudt i gang. Her plejer der at være plads til den uhæmmede kreativitet - med mere sjov og mindre alvor.
Det årlige karneval i Rio er i fuld gang. Se de fantastiske billeder fra den farverige fest her.
Folonari laver en klassisk Amarone på druerne Corvina og Rondinella med fin mørk farve og en koncentreret, ganske kompleks bouquet af sort frugt med nuancer af solbær, sveskeblomme og mokka.Nu kr. 129,95 pr.fl. v/12 fl.
Folonari laver en klassisk Amarone på druerne Corvina og Rondinella med fin mørk farve og en koncentreret, ganske kompleks bouquet af sort frugt med nuancer af solbær, sveskeblomme og mokka.
Nu kr. 129,95 pr.fl. v/12 fl.
KØB
Oplev den den svenske popprinsesse, når hun giver koncert i Århus. Veronica Maggio har med sit seneste album SATAN I GATAN opnået status som en af Skandinaviens største stjener. Kr. 275
Oplev den den svenske popprinsesse, når hun giver koncert i Århus. Veronica Maggio har med sit seneste album SATAN I GATAN opnået status som en af Skandinaviens største stjener.
Kr. 275
Det sjoveste børneløb i Danmark afholdes for første år i Aarhus nærmere betegnet blandt karruseller og gynger i Tivolifriheden. Den 2 Km lange rute bringer børnene rundt i Tivoli Friheden og den omlæggende Marselisborg skov. Kr. 120
Det sjoveste børneløb i Danmark afholdes for første år i Aarhus nærmere betegnet blandt karruseller og gynger i Tivolifriheden. Den 2 Km lange rute bringer børnene rundt i Tivoli Friheden og den omlæggende Marselisborg skov.
Kr. 120
Oplev en eksklusiv koncertoplevelse med Aura inkl. hendes nye CD "Before The Dinosaurus" som bl.a. indeholder hittet "Geronimo". Skynd dig at købe billetter, der er kun et begænset antal tilbage.Kr. 250
Oplev en eksklusiv koncertoplevelse med Aura inkl. hendes nye CD "Before The Dinosaurus" som bl.a. indeholder hittet "Geronimo". Skynd dig at købe billetter, der er kun et begænset antal tilbage.
Kr. 250
Den rigt illustrerede bog, skrevet af en af Danmarks mest respekterede videnskabsjournalister, Lars Henrik Aagaard, fortæller om sande vejr- og naturdramaer i fortiden, nutiden og fremtiden. Kr. 289
Den rigt illustrerede bog, skrevet af en af Danmarks mest respekterede videnskabsjournalister, Lars Henrik Aagaard, fortæller om sande vejr- og naturdramaer i fortiden, nutiden og fremtiden.
Kr. 289
seneste kommentarer