Lyst til at lægge et billede på Facebook?
Tænk dig om, hvis du ikke vil censureres, for det sociale netværk med mere end 800 mio. brugere har skrappe regler for, hvad der må vises. De er netop blevet lækket af internetsiden Gawker, der har fået fat i den 13 sider lange manual, som ansatte vurderer billeder efter, skriver Guardian.
Den fortæller f.eks., at brystvorter under ingen omstændigheder er tilladt på billeder. Heller ikke selvom de sidder på ammende kvinder, der på Facebook stolt fremviser deres børn. I det hele taget er Facebook ikke glad for for meget kødelighed. Sex er absolut ikke tilladt at vise, heller ikke selvom nøgne dele af kroppen er tildækket. Sexuelle fetishes er ikke tilladt, og nøgne mennesker skal også holde sig helt helt væk fra Facebook. Dog er nøgenhed på kunstværker blevet tilladt, så man nu må vise Botticellis skumfødte Venus eller Louvres Venus fra Milos. Kunstfotografi af nøgne mennesker er dog stadig ikke tilladt, så Sally Manns billeder af sine afklædte børn ender ikke på Facebook.
Forbudt er også billeder af folk, der er på toilettet. Til gengæld må man gerne tage et billede af sin urin, hvis man ikke selv er med på billedet. Kropsvæsker er tilladt, dog ikke sæd og kun på billeder uden mennesker på.
Brækkede lemmer er okay
Sår og brækkede lemmer er også okay, men ikke dybe kødsår og ikke åbne brud.
Hvad der måske vil overraske nogle teenagere, så tillader Facebook heller ikke billeder af fulde eller bevidstløse mennesker, men gerne af folk, der ryger hash.
Man må også gerne vise billeder fra jagt, også af sårede og skudte dyr, også mens de laves til postej, men ikke af dyr - eller mennesker - der pines.
Facebook vurderer ikke alle billeder, men kun de billeder, som andre brugere finder anstødelige og rapporterer til Facebook, hvor firmaet oDesk så ud fra manualen vurderer, om billederne er tilladte. Er de ikke det, fjernes de, og fortsætter brugeren med at uploade billeder, der ikke tillades, slettes vedkommende.









































seneste kommentarer