De fire viborgensiske løbere Niels-Ole Pedersen, Michael Knudsen, Flemming Finnøen og Ole Anders Petersen har nu gennemført det første af syv maratonløb på 14 dage under ekstreme forhold.
Efter 30 timers rejse ankom gruppen til Anchorage i Alaska, hvor den skulle gennemføre 42,195 kilometer i bidende kulde.
»Det var faktisk lidt underligt og vågne op, kigge på grejet og tænke på at vi endnu engang havde bevæget os ud på et eventyr med masser af løb. En rejse med stærke fælles følelser og sammenhold,« skriver gruppen hjem til folkebladet efter at have løbet den første af de syv løb.
Trods rigtig mange tanker om bjørne i bjergene, kulde, is, sne og dårlige ben blev det til en storslået oplevelse.
Først bevægede løberne sig op mod himlen. 21 kilometer op mod Hatcher Passet. En rigtig smuk tur, hvorefter de sidste 21 kilometer foregik nedad bakke.
Alle fire løbere gennemførte løbet, og nød det som en kæmpeoplevelse, der var en fin kickstart på det ambitiøse projekt. der fortsætter i de kommende uge.
»I nat vil vi nyde de bløde senge i Anchorage, glæde os over en kæmpeoplevelse på vores første etape i Alaska, lukke øjenene og smile. Smile over at rejsen er begyndt, og at troen på, at vil man noget nok, skal det nok lykkes. Det kræver en simpel smiley og en positiv indgangsvinkel. Den havde vi på første etape i Alaska, og drager med sindsro til Las Vegas for at tage kampen om med Route 66 i Californien og Badwater i Nevada,« skriver gruppen i sin beretning fra den første etape.
dakr










































seneste kommentarer