Babajide Ogunbiyi var forbi Kirkebækvej for at se Viborgs nederlag til Silkeborg IF - og for at få sig en snak med klubben om deres fremtidige samarbejde efter den betændte sag om en operation foretaget i USA.
Uenigheden har ifølge Babajides agent medført, at Viborg FF har nægtet at udbetale flere måneders løn til den stærke forsvarsspiller.
Nu kan sagen ende med at få en ansættelsesmæssig afslutning, da Babajide trods tilbud om en ny kontrakt har valgt at afvise Viborgs frieri.
»Vi har været i dialog med Viborg. De vil gerne finde en løsning udenom FIFA, og det har vi været åbne for. De har tilbudt ham en ny kontrakt, men økonomisk var den ikke interessant. Hvis ikke de forbedrer tilbuddet, afventer vi dommen fra FIFA angående den løn, de skylder ham og leder samtidigt efter en ny arbejdsgiver,« siger agenten Sascha Günther til bold.dk.
I stedet forlyder det, at Babajide Ogunbiyi er fritstillet fra sin kontrakt og nu ser sig om efter et andet sted at spille.
»Babajide er helt fit og klar igen efter sin skade. Vi leder nu efter en klub til ham i Danmark og helst i Superligaen. Men vi kigger også mod Sverige og Norge. Der er lidt forskellige interesse, og forhåbentligt finder vi snart noget til ham, så han kan komme i gang med at spille,« slutter Babajides agent










































seneste kommentarer