Andreas Dirksen fra Viborg skulle have været på konference i Århus i torsdags, men han havde ikke tid. Konferencen skulle give virksomhedsejerne redskaber til at få succes i udlandet, men lige nu har Andreas sit fokus på noget andet. Han vil først have sin virksomhed, Bladkiosken.dk, til at nå sit fulde potentiale i Danmark. Han har netop søsat et nyt projekt, bogsalg, som langsomt og sikkert vinder indpas hos kunderne.
»Januar er første måned, vi har solgt flere bøger end magasiner,« smiler Andreas Dirksen og hentyder til, at virksomhedens primære vare nu er blevet overhalet af det nye projekt.
Men der er endnu meget at opnå, inden Bladkiosken.dk er klar til at rykke udenlands.
Begyndte med en undren
Andreas Dirksen elsker magasiner. Papiret, farverne, layoutet. Når han nærmer sig magasin-hylden i en kiosk, har han det som en lille dreng i en slikbutik. Forkærligheden såede en undren.
»Jeg synes, det var mærkeligt, at prisen på de engelske magasiner var 3,95 pund (cirka 40 kroner, red.), og på bagsiden sad den danske pris på 139 kroner,« forklarer Andreas.
Årsagen til prisforskellen lå i en skønsom blanding af fordyrende mellemled, eksport og spild. Hvis han bestilte magasinerne ved forhandleren, som sendte dem direkte til kunden, blev mellemledene sparet, og fragten - som er billigere i udlandet - blev skåret ned.
Således købte Andreas Dirksen domænet Bladkiosken.dk i 1999, og sammen med en kollega startede han magasinsalg på nettet som den første i Danmark.
De modtog deres første ordre samme dag, de gik på nettet. Snart blev de kontaktet af virksomheden Bonnier Publications, der ønskede et samarbejde.
Bladkiosken.dk udvidede således sortimentet og fortsatte en støt fremgang med en fordobling i antal besøgende hvert år. I 2006 var virksomheden blevet så omfattende, at Andreas Dirksen tog alle sine aftener og weekender i brug for at kunne følge med. Arbejdsmængden blev for meget for partneren, og efter aftale købte Andreas ham ud.
Sagde op
En lokal tv-station fattede interesse for Andreas´historie. To et halvt minuts portræt af en mand, der styrede Danmarks eneste bladkiosk på nettet i sin fritid, blev vist i den bedste sendetid. Dagen efter lå en mail fra Freeway i Andreas´ indbakke, og de indgik hurtigt en aftale. Medienetværket i Viborg, der blandt andet dækker Dating.dk, Netdate, Arto og Trendsales, købte halvdelen af Andreas Dirksens virksomhed, stillede lokaler, administrativ arbejdskraft og viden til rådighed, mod at han selv blev i virksomheden... på fuld tid.
»Hvis det ikke lykkedes, så havde jeg bare tabt nogle penge. Til gengæld ville jeg ærgre mig i mange år, hvis ikke jeg havde taget chancen,« forklarer Andreas Dirksen, der måtte sige sit job som direktionsassistent i Kristelig Fagbevægelse op.
I foråret 2007 begyndte han således sin karriere som selvstændig i Bladkiosken.dk. Virsomheden sælger nu over 3200 magasiner, 20.000 danske bøger, har mellem 50.000 og 100.000 individuelle besøgende om måneden og omsætter årligt for et tocifret millionbeløb.
Der skal være plads til os
Men der er endnu et stykke vej til det store udland, mener Andreas Dirksen.
»Skal vi til udlandet, skal det gøres helhjertet. Det kræver mandskab, forretningsmodellen skal justeres fra land til land, og konceptet skal kunne fungere i andre lande, ellers giver det ikke mening,« forklarer han.
Visse lande har faste priser på bøger, så en virksomhed som Bladkiosken ikke kan følge sit koncept om billigere varer. Andre lande har i forvejen koncepter som Bladkiosken etableret.
»Hvis ikke der er plads til vores koncept, kan vi lige så godt lade være,« siger Andreas og slår på, at der endnu er rig mulighed for vækst i Danmark.
Men han er ikke afvisende over for muligheden.
»Ender vi med en elefant i et badekar og ikke kan blive større herhjemme, så rykker vi,« forklarer Andreas, der ikke er bange for risikoen ved at investere arbejdskraft og konceptudvikling i udlandet.
»Risikoen er en del af min benzin,« smiler Andreas Dirksen, der i øvrigt tager med til den næste konference om international e-handel.








































seneste kommentarer