Der var ikke meget X Factor over sidste års vinder Sarah, da hun søndag eftermiddag indtog scenen på Skals Efterskole.
Sidste års stjerne i det ultimative talentshow havde nemlig halsbetændelse og kunne derfor ikke synge.
Omkring 200 mennesker var ellers mødt op til støttekoncerten, der var arrangeret af efterskolens elever.
Ikke synge - kun tale
For de 100 kroner, det kostede at deltage måtte publikum »nøjes« med at høre sidste års nummer fem - Rasmus give den gas til en række kendte popnumre og sidste års nummer to - Annelouise synge en række selvkomponerede, følsomme numre.
Og altså nøjes med at høre sidste års vinder tale.
»Det er rigtig fedt at være med til. Og det er en god sag. Så det gør jeg selvfølgelig gerne,« lød det fra den hæse sangstjerne, der havde taget ture fra Herlev til Skals.
200.000 til børn på flugt
Ingen af de tre X Factor stjerner tog penge for deres optræden.
Efterskoleeleverne har arbejdet i over to uger på at samle penge ind til Danmarks Indsamling 2012, hvor støtten går til børn på flugt.
Eleverne forventer at samle i alt 200.000 kroner ind.









































seneste kommentarer