Viborg

»Jeg har fuld tillid til, at Ahmed Akkari vil følge undervisningsplanerne og forvalte sit job professionelt. Indtil videre har jeg intet at udsætte på ham,«.

Sådan siger Ulla Sejersen. Hun er tillidsrepræsentant og var i den egenskab medlem af ansættelsesudvalget, da Ahmed Akkari blev ansat som lærer på VUC Viborg-Skive i en midlertidig stilling frem til sommerferien.

Kendte ikke til Akkaris fortid

Over for folkebladet erkender hun, at hun ikke - ligesom forstander Kent West Kristensen - var bekendt med Akkaris fortid som fundamentalist. Hun vil ikke kommentere, om den viden ville have haft betydning for hendes holdning til ansættelsen.

Også eleverne er trygge ved skolens nye lærer.

»Jeg kan ikke se nogen problemer i det,« siger Liselotte Sørensen, der er formand for kursistrådet, som elevrådet kaldes på VUC.