Håndbold: Torsdag aften gik det vildt for sig i Bjerringbro Idræts- og Kulturcenter, da Bjerringbro FH vandt med hele 33-23 mod topholdet EH Aalborg.
Det havde man ellers ikke de store forhåbninger om inden kampen, da en af holdets helt store profiler Louise Søndergaard sent onsdag aften røg en tur i corona-karantæne.
- Hun fik en negativ test allerede torsdag middag, men da man skal have to negative tests, kunne vi ikke forsvare, at tage hende med, sagde BFH-træner Jesper Bangshøi over en telefonlinje, som var lettere presset denne torsdag aften, da træneren modtog mange opkald.
Om det var på grund af Søndergaards fravær skal være usagt, men fra kampens start valgte EH Aalborg at gå højt på BFH's helt store profil Line Gyldenløve - men det gav bare plads til mange andre på holdet.
Jesper BangshøiVi spillede en super god kamp må man sige. Vi stod sammen som hold, og så gjorde vi det bare super godt.
Således var stillingen 10-6 til BFH efter 20 minutter, og her havde Line Gyldenløve alligevel scoret fire af målene.
Aalborg kom dog kort ind i kampen igen, men endnu en god periode sørgede for en pauseføring på 15-12 til Bjerringbro FH, som efter pausen kun kørte endnu mere fra.
- De slog op i banen til sidst, ligesom vi har set i nogle af deres andre kampe, sagde Jesper Bangshøi, som var meget tilfreds med kampens forløb og resultat.
- Det var rigtig, rigtig fint. Vi spillede en super god kamp må man sige. Vi stod sammen som hold, og så gjorde vi det bare super godt. Så et mega fedt resultat - at vinde med 10 var der ikke lige nogen der havde regnet med, sagde Jesper Bangshøi.
Træneren kan dog ikke helt lokkes til at kalde det sæsonens bedste kamp.
- Det blev lettere end vi havde regnet med. Jeg synes ikke, at Aalborg var der helt i dag. Men jeg er også lidt svinsk, hvis jeg ikke siger, at det er godt resultat - vi spillede en god kamp, hvor mange bød ind med mål, hvor defensiven var god og hvor Clara Pedersen stod rigtig godt i målet, sagde Jesper Bangshøi.
Tæt i toppen
Med resultatet spiller BFH sig ind på en foreløbig fjerdeplads - kun to point efter førerholdet Hadsten.
- Det er jo uhyre tæt i toppen, hvor mange hold byder sig til. Der er nok lige Ringkøbing, som er det bedste hold - men både Hadsten og Aalborg er jo også godt med. SønderjyskE er også kommet godt med - og de har oprustet her i pausen og hentet nogle gode spillere, så det er et hold som også kommer til at være deroppe, sagde Jesper Bangshøi inden han nævnte rækkens ottendeplads:
- Roskilde er også gode - de har bare ikke spillet så mange kampe og har derfor tre kampe i hånden - så der er lang vej endnu. Men det er jo sjovt så længe det kan være så tæt, sagde Jesper Bangshøi som nu ser frem mod endnu et topopgør - denne gang mod førerholdet Hadsten.
Bjerringbro FH - EH Aalborg 33-23 (15-12)
Håndbold, 1. division, kvinder
Målscorer for BFH: Line Gyldenløve 11, Cilla Jespersen 4, Marlene Dahlmann 4, Rikke Tornbjerg 4, Mathilde Pape 3, Line Frandsen 3, Janni Havlykke 2, Iben Lynnerup 1, Sandra Haugaard 1.