x
Annonce
Rundt om Viborg

Foreningen viste sig frem for fyldte haller: Vil have alle med i fællesskabet

Løgstrup Gymnastik- og Idrætsforening viste sig i løbet af søndagen frem i Løgstrup Hallen. Hundredevis af interesserede var troppet op - og så var det jo fastelavn. Foto: Morten Pedersen
En ny stor begivenhed har set dagens lys i Løgstrup. Søndag var der foreningsmesse og fastelavnsfejring i hallen, og Løgstrup Gymnastik- og Idrætsforening håber allerede nu på, at eventet kan vokse sig endnu større til næste år.

Løgstrup: En fe og en politibetjent skyder til måls med en håndbold, en ninjaturtle spiller badminton med sin mor, og en lille pirat spørger, om han ikke snart må få en fastelavnsbolle.

Søndag mødtes fastelavn og foreningsmesse i skøn forening i Løgstrup Hallen. En ganske anseelig del af byens beboere havde fundet vej til hallen, hvor alle grene af Løgstrup Gymnastik- og Idrætsforenings (LGIF) aktiviteter viste sig frem for de mange hundrede børn, unge, voksne og ældre.

Idéen til den kombinerede messe og fastelavnsfejring var blevet sået blandt foreningens ildsjæle, fordi de gerne ville forsøge at skabe et arrangement, som kunne samle byen og samtidig åbne særligt de nye Løgstrup-borgeres øjne for den lokale idrætsforening.

- Formålet er at lave noget, der samler byen og styrker fællesskabet, og så forsøger vi også at få fat i tilflytterne. Dem har vi virkelig en udfordring med at få fat i, siger Anne-Mette Bak Navntoft, som er bestyrelsesmedlem og tovholder på dagens arrangement.

- Vi vil gerne have så mange som muligt med i fællesskabet, og vi vil selvfølgelig også gerne have så mange som muligt af de nye med. Vi vil have fat i dem, vi ellers ikke kan nå, siger hun.

Annonce
Alle 12 grene af LGIF's arbejde forsøgte at vise sig frem i hallen, hvor der var alverdens muligheder for de mange børn. Foto: Morten Pedersen

Efterlyser medlemmer

LGIF's bestyrelse havde forud for søndagens store begivenhed stået for det overordnede og for markedsføringen. Men at vise sig frem for de fremmødte - det måtte foreningens græsrødder selv sørge for.

I dagens anledning var begge haller fyldt til randen med aktiviteter. Den store springmadras var pumpet op, cykelklubben havde stillet an med en bjergetape, der var mulighed for at spille badminton og meget mere.

LGIF's nye satsning på e-sport var også repræsenteret. I den ene hal sad fire af klubbens unge e-sportsudøvere på rad og række foran hver deres skærm og spillede Counter-Strike.

- Jeg er ikke sikker på, om det helt er vores aldersgruppe, der er her i dag, men de kan da komme og se, hvad der er af muligheder. Jeg håber, at vi kan få nogle flere medlemmer efter i dag, siger e-sportstræner Christian Stær.

E-sportsdelen i LGIF kører i øjeblikket på sin anden sæson, og holdet har nu fem medlemmer, men den 20-årige træner håber på i fremtiden at komme op på omkring 13 styk.

- Det skaber noget mere diversitet i foreningen, at der også er e-sport. Og e-sport er altså det nye store, siger han.

Større baner

Og så var der jo det, at messen faldt sammen med fastelavnssøndag, og det kunne nærmest ikke passe bedre, gav arrangørerne udtryk for.

Sammenfaldet havde resulteret i et samarbejde mellem LGIF og Dagli'Brugsen i Løgstrup. Brugsen havde stillet an med gratis kaffe og fastelavnsboller, og så havde den sørget for, at der blev hængt tønder op til astronauter, krokodiller, prinsesser og superhelte, som trippede for at give den en ordentlig en med battet.

Anne-Mette Bak Navntoft håber og tror på, at arrangementet kan gentages til næste år, og hun lufter endda idéen om, at det til den tid kan blive endnu større.

- Vi har tænkt i større baner og tænkt over, om man kunne lave noget for hele byen og for erhvervslivet, siger hun.

Anne-Mette Bak Navntoft var hovedbestyrelsens tovholder på messe- og fastelavnsdagen. Foto: Morten Pedersen
E-sportstræner Christian Stær håbede på, at messedagen kunne skaffe nogle flere medlemmer til hans hold af Counter-Strike-spillere. Foto: Morten Pedersen
Cykelklubben slog naturligvis et slag for cykelsporten. Blandt andet ved hjælp af en simuleret bjergetape. Foto: Morten Pedersen
Der var nok at lave for de mange børn i hallen. Foto: Morten Pedersen
Et par grønne Hulk-kopier varmede op til tøndeslagningen på gymnastikredskaberne. Foto: Morten Pedersen
Søndag den 23. Februar. Der er kombineret messe og fastelavn i Løgstrup Hallen. Løgstrup Gymnastik- og Idrætsforenings afdelinger viser sig frem med aktiviteter som CS:GO redskabsbane med mere, og så er der fastelavnsfest. Foto: Morten Pedersen
Søndag den 23. Februar. Der er kombineret messe og fastelavn i Løgstrup Hallen. Løgstrup Gymnastik- og Idrætsforenings afdelinger viser sig frem med aktiviteter som CS:GO redskabsbane med mere, og så er der fastelavnsfest. Foto: Morten Pedersen
Søndag den 23. Februar. Der er kombineret messe og fastelavn i Løgstrup Hallen. Løgstrup Gymnastik- og Idrætsforenings afdelinger viser sig frem med aktiviteter som CS:GO redskabsbane med mere, og så er der fastelavnsfest. Foto: Morten Pedersen
Søndag den 23. Februar. Der er kombineret messe og fastelavn i Løgstrup Hallen. Løgstrup Gymnastik- og Idrætsforenings afdelinger viser sig frem med aktiviteter som CS:GO redskabsbane med mere, og så er der fastelavnsfest. Foto: Morten Pedersen
Søndag den 23. Februar. Der er kombineret messe og fastelavn i Løgstrup Hallen. Løgstrup Gymnastik- og Idrætsforenings afdelinger viser sig frem med aktiviteter som CS:GO redskabsbane med mere, og så er der fastelavnsfest. Foto: Morten Pedersen
Søndag den 23. Februar. Der er kombineret messe og fastelavn i Løgstrup Hallen. Løgstrup Gymnastik- og Idrætsforenings afdelinger viser sig frem med aktiviteter som CS:GO redskabsbane med mere, og så er der fastelavnsfest. Foto: Morten Pedersen
Søndag den 23. Februar. Der er kombineret messe og fastelavn i Løgstrup Hallen. Løgstrup Gymnastik- og Idrætsforenings afdelinger viser sig frem med aktiviteter som CS:GO redskabsbane med mere, og så er der fastelavnsfest. Foto: Morten Pedersen
Søndag den 23. Februar. Der er kombineret messe og fastelavn i Løgstrup Hallen. Løgstrup Gymnastik- og Idrætsforenings afdelinger viser sig frem med aktiviteter som CS:GO redskabsbane med mere, og så er der fastelavnsfest. Foto: Morten Pedersen
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Leder

Unormale tider - unormale løsninger!

Annonce