Annonce
Viborg

Høreforening har taget arbejdshandskerne på

Arkivfoto: Bjarne Lüthcke/Ritzau Scanpix
Annonce

Viborg: - Vi ser frem til endnu et år med høresagen i Viborg Kommune. Både jeg og bestyrelsen glæder os til at tage fat på opgaverne, sagde lokalformand for Høreforeningen Allan H. Laursen efter foreningens årsmøde, der blev holdt den 6. februar.

På årsmødet fortalte bestyrelsen om aktiviteterne i det foregående år og om planerne for 2020.

Det kommende år vil Høreforeningen gøre en særlig indsats for mennesker med nedsat hørelse, men fortsætter også arbejdet for mennesker med tinnitus, lydfølsomhed, svimmelhed og balanceproblemer. Kurser samt faglige og sociale arrangementer for foreningens medlemmer er som sædvanligt på årets program, men et helt særligt arrangement - Verdens Høredag den 3. marts - ser foreningen særligt frem til at være en del af. Her vil en gruppe fra lokalafdelingen stå klar til at tale med interesserede i Sct. Mathias Centret.

På årsmødet blev følgende genvalgt til lokalafdelingens bestyrelse: Allan H. Laursen som formand, Esther Skaarup som sekretær, Margit Mortensen som bestyrelsesmedlem og Inger Marie Dahl Lykke som suppleant.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Debat

Debat: Landbrugets CO2-udledning

Annonce