Viborg: Der var strikkehygge, strikkekurser og vandreture på programmet i Aktivitetshuset i Houlkær i løbet af lørdagen.
Her havde Fodslaw i Viborg lagt op til strikke- og vandredag, og det havde 65 meldt sig til. To gange i løbet af dagen var der kurser i forskellige strikketeknikker med henholdsvis 30 og 20 deltagere. Desuden var der to afgange på gåture, og desuden almindelig strikkehygge i Aktivitetshuset, hvor to strikkebutikker havde slået boder op.
- Vi er en del strikkeglade kvinder, der er med i Fodslaw, og derfor blev vi enige om at prøve at lave vores egen lille strikkefestival, som så holdes over en enkelt dag. Sidste var vi det halve, så en fordobling denne gang er da rigtigt fint, sagde Berit Woller, der er sekretær i bestyrelsen i Fodslaw Viborg.
Fodslaw Viborg har i alt omkring 300 medlemmer.