Annonce
Viborg

Langvarig elektronisk generalforsamling

Geotermiprojektet i Kvols har været en dyr omgang for Energi Viborg og dermed for forbrugerne. Arkivfoto: Preben Madsen
Annonce

Viborg: Erstatningsforeningen Fjernvarmesagen har netop indledt en lidt over en uge lang elektronisk generalforsamling.

Det er sket ved at åbne en ekstra fane på foreningens hjemmeside, hvor foreningens i alt 1863 medlemmer kan stille spørgsmål til og kommentere de forskellige punkter på dagsordenen frem til og med 6. juli.

Skulle der efter denne periode være behov for en eller flere afstemninger, vil der blive udsendt en mail til foreningens medlemmer om proceduren ved det. Er der ikke behov for afstemninger, vil generalforsamlingen betragtes som afsluttet.

Erstatningsforeningens formål er at få prøvet lovligheden af, at Energi Viborg har tilbageholdt cirka 160 millioner kroner til dækningen af udgifterne i forbindelse med det fejlslagne geotermiprojekt i Kvols.

Foreningen mener ikke, at den regning skal ende hos fjernvarmeforbrugerne.

Annonce
Annonce
Viborg

Flest støtter hullet i muren

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce