Annonce
Sport

Haugsted skifter til norsk håndbold: Ser det som en spændende udfordring

Viborg HKs, Marianne Haugsted skal flytte til Oslo forud for næste sæson. Foto: Johnny Pedersen
Marianne Haugsted har indgået en aftale med Oslo-klubben Oppsal. Fra næste sæson skal hun spille i klubben fra Norge.

Håndbold: Viborg HK's Marianne Haugsted har til næste sæson indgået en aftale med norske Oppsal fra Oslo.

Dermed er det et farvel til VHK efter tre sæsoner i Viborg. Haugsted fortæller selv til det norske håndbold-site Topphandball, at hun har valgt at sige ja til Oppsal fordi hun ser det som en spændende udfordring, og en mulighed for at lære det norske trænings- og håndboldmiljø at kende.

Oppsals cheftræner Stian Bjermeland fortæller til det norske håndboldsite, at han glæder sig til at arbejde sammen med Haugsted:

Annonce

- Hun er en god forsvarsspiller med et fint blik for spillet i kontrafasen og et godt skud. Hun kommer fra traditionsrige VHK, som også i denne sæson kæmper med helt i toppen af den danske liga.

- Hun har allerede været en del af en topklub, og kan tage en topidrætskultur og erfaringer derfra med sig, det er vigtige elementer, som vi ønsker at bygge videre på, så vores hold kan hæve vores niveau, siger Stian Bjermeland til Topphandball.

I denne sæson har Marianne Haugsted spillet 15 kampe for VHK og lavet tre mål.


Hun har allerede været en del af en topklub, og kan tage en topidrætskultur og erfaringer derfra med sig, det er vigtige elementer, som vi ønsker at bygge videre på, så vores hold kan hæve vores niveau

Stian Bjermeland, cheftræner Oppsal
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Debat

Stor fed camembert af lyd i Tinghallen

Sport

Får fuld værdi for pengene - endnu en hovedsponsor forlænger aftalen med Viborg HK

Annonce