Annonce
Sport

Nyt VHK-chok: Amanda Kurtovic slemt skadet

Viborg HK må undvære den norske landsholdsspiller Amanda Kurtovic hele efteråret. Arkivfoto: Henning Bagger/Scanpix.

Den oplagte afløser for Grit Jurack i Viborg HK, norske Amanda Kurtovic, er ude med en skulderskade i minimum fire måneder.

Viborg HK-damerne er hårdt ramt af uheld i øjeblikket. Først måtte Grit Jurack stoppe karrieren, og nu er klubbens norske OL guldvinder, Amanda Kurtovic, blevet skulderskadet og må holde minimum fire måneders pause fra håndboldbanen.

Amanda Kurtovic fik et riv i skulderen i Viborg HK's træningskamp i Skagen mod Aalborg DH for to uger siden, og efterfølgende har hun haft smerter i skulderen. Derfor tog hun hjem fra sidste uges træningslejr på Samsø for at få undersøgt skulderen grundigt, og desværre har en MR scanning efterfølgende afsløret en afrivning af ledlæben i venstre skulder.

21-årige Amanda Kurtovic skal gennemgå nærmere undersøgelser for at klarlægge, om der er sket yderligere skader i skulderen. Under alle omstændigheder ligger det fast, at der venter en lang pause, hvor Amanda formentlig skal igennem en operation, inden hun kan gå i gang med sin genoptræning.

Annonce

Viborg HK's sportschef Susanne Munk Wilbek modtog beskeden med enorm ærgrelse på Amanda Kurtovic og klubbens vegne.

"Det er en ganske fortvivlende nyhed. Først og fremmest for Amanda, som kom til Viborg med et brændende ønske om at markere sig, og som også havde alle muligheder for at gøre det. Netop i Aalborg-kampen nåede hun at demonstrere, hvilket enormt potentiale hun rummer, og hvad hun kunne bidrage til holdet. Så det er frygtelig trist for hende," udtaler Susanne Munk Wilbek i en pressemeddelelse fra VHK.

"Det er godt nok et utrolig hårdt slag for holdet. For to uger siden mistede vi Grit Jurack, og nu må vi så også klare os uden Amanda i hvert fald i hele efteråret. Det er ikke nogen god situation at stå i, men her og nu er der ikke andet at gøre end at arbejde videre med de spillere, vi nu en gang har til rådighed, og så håber vi selvfølgelig, at Amanda kommer så godt og hurtigt gennem sit skadesforløb som overhovedet muligt," siger Susanne Munk Wilbek.

Annonce
Alarm 112 For abonnenter

Politiet holder fast i spinkelt håb: 57-årig mand er stadig indlagt med svære skader knap en måned efter mystisk episode

Danmark

De seneste coronatal: Otte døde og 50 færre indlagte

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Livsstil For abonnenter

Ungdomsoprøret sendte dem på barrikaderne, i kollektiv og i byretten. Siden har Viborg-veninderne Lene og Liz modsat sig borgerlige normer og kæmpet for lige vilkår

Viborg For abonnenter

Først den ene, så den anden: En af byens mest betagende bygninger pakkes væk i et år

Kultur

Er der nogen, der mangler en badeand?

Debat

Nogen forsøger at føre Viborgs befolkning bag lyset

Vindmøller er fyldt med stål og beton: Så grønne er de rent faktisk

Rundt om Viborg

Se billederne fra Kalkmineløbet: Randi og Lone sørgede for Strawberry Daiquiri til løbeturen

Viborg FF For abonnenter

Analyse: Tre grunde til, at Viborg FF slår AaB og spiller sig i Europa

Sport

Tid til ny inspiration: Succesfuld serietræner siger stop efter tre år i Kvik/Aalestrup

Alarm 112 For abonnenter

Der røg den sidste chance for 55-årig familiefar: Dømt og udvist for gentagne voldtægter og vold mod sin hustru

Ministerium vil sælge bolig i New York på 353 kvadratmeter

Navne

Det kan blive meget bedre: 25-års jubilar tror på det gode børneliv - også i børnehaverne

Viborg For abonnenter

Syge- og plejepersonale skal køre i elbiler, som har dumpet sikkerhedstjek - 'men I skal ikke være utrygge'

Viborg

Nemt overblik over Viborgs guidede ture

Annonce