Håndbold: Bjerringbro FH kan i weekenden sikre sig retten til at spille oprykningskampe om en plads i ligaen til næste sæson.
En del af årsagen til, at Bjerringbro FH har haft så stærk en sæson skal findes i bagkæden, hvor Line Gyldenløve, Louise Søndergaard g Line Frandsen er en del af holdets grundstamme.
Dermed er BFH også særdeles glade for, at det er lykkedes at forlænge aftalerne med de tre spillere, som også vil være en del af holdet i den kommende sæson.
- Det betyder rigtig meget for Bjerringbro FH at kunne råde over denne trio, som i indeværende sæson har været grundstammen i bagkæden, og som har været en del af årsagen til at 1. divisionsholdet stadig har muligheden for oprykningskampe. BFH ser frem til at få sammensat et stærkt hold til den kommende sæson, hvor klubben senere vil offentliggøre flere spillere, skriver klubben i en pressemeddelelse.
Spillerne peger på, at de har det godt i BFH. hvor der er trygge rammer i et godt træningsmiljø med et godt trænerteam, og de ser alle frem til, at de kan være med til at udvikle det yderligere, så BFH's status som tophold i 1. division bliver cementeret.