Gå til indhold
Annonce
Viborg

Så er det jul igen

»Sneen falder som krystaller på julemænd- og på damer,« synger Søs Fenger og Thomas Helmig, når man træder i varmen på Skolen for Kreativ Fritid. Det dufter af æbleskiver og gran, og når man ser rundt i de hyggelige værksteder, glemmer man næsten, at det ikke er december endnu.

I går havde Skolen for Kreativ Fritid juleworkshop, og der var fuld hus til arrangementet.

»Vi har 99 tilmeldte, og en lang venteliste,« siger Kirsten Hansen, der er skoleleder.

Juleworkshoppen er opdelt i otte værksteder, hvor deltagerne kan komme til at lave alt lige fra julebroderi, foldenisser og filt-julepynt til juledekorationer og pileflet.

Julegaver- og pynt

Der er mange børn med til juleworkshoppen, og stilheden i de forskellige værksteder vidner om dyb koncentration.

I værkstedet, hvor man kan lave figurer af saltdej, sidder Johanne på syv år med sin mormor Kirsten Rasmussen. De er godt i gang med saltdejen.

»Jeg har valgt at lave saltdej, fordi jeg aldrig har prøvet det før,« siger Johanne lidt genert.

Hun er ved at lave en dame med en baby og ruller forsigtigt og meget koncentreret barnets arme ud i dejen, mens mormor guider.

»Jeg tror, de skal være liiidt tyndere, Johanne.«

Kirsten Rasmussen har fulgt flere aftenskolekurser på skolen, men hun har aldrig deltaget med sine børnebørn.

»Det er en god måde at være sammen på. Vi skulle havde haft Johannes søster med også, men hun er syg, men vi har fundet ud af, at vi sagtens kan lave saltdej hjemme også, så det må vi gøre, når hun bliver frisk,« siger hun.

Johanne har bestemt sig for, at damen med barnet skal være en julegave, hun ved bare ikke helt endnu, hvem den er til.

Tinna Jørgensen har døtrene Live og Alberte på fem år med til juleworkshoppen. De laver julepynt af genbrugsmaterialer.

»Det er et rigtig godt arrangement. Mange af aktiviteterne er lette at gå til for børn, og det jo en forudsætning for, at vi kan være med,« siger hun og ser på de dybt koncentreret piger.

»Jeg er også overrasket over, hvor længe tålmodigheden holder, men nu må vi se, om det bliver ved,« siger Tinna Jørgensen og griner.

Her hygger Johanne Kristensen sig med mormor Kirsten Rasmussen. Foto: Preben Madsen
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce